Kontrowersje wokół Napoleona w reklamie

Czy reklama sklepów Carrefour deprecjonuje postać Napoleona Bonaparte? Skargę konsumencką w obronie tej historycznej postaci musiała rozważyć Komisja Etyki Reklamy.

Zdaniem Skarżącego, kampania reklamowa sieci sklepów Carrefour Polska Sp. z o.o. z udziałem Napoleona „obraża uczucia narodowe, historyczne i patriotyczne Polaków.” Konsument w swej skardze podkreślił, że „w Polsce nie drwimy z Jana III Sobieskiego, nie drwimy ze Stefana Batorego, nie drwimy z Józefa Piłsudskiego, nie drwimy z Napoleona Bonaparte”. Zdaniem Skarżącego, „kampania prezentuje Napoleona Bonaparte, ważną postać z naszego polskiego hymnu narodowego, w stylu angielsko-niemiecko-rosyjskim (patrz: Wielka Koalicja Antynapoleońska) ‑ wrogim, szyderczym, deprecjonującym i postponującym tę wielką historyczną postać”. „Uważam, że to skandal, że tego typu śmieć reklamowy prezentowany jest każdego dnia w Telewizji Narodowej!” – napisał autor skargi.

„W spotach reklamowych Carrefour Napoleon pozostaje wodzem‑ co więcej, zawsze mają one pozytywny wydźwięk. Wychwalamy w nich jego umiejętności strategiczne i dowódcze, które wykorzystuje, by dowodzić w Carrefour” – czytamy w stanowisku Carrefour Polska Sp. z o.o.

Uchwałą z dnia 21 lipca 2016 roku Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy, działającej przy Związku Stowarzyszeń Rady Reklamy, oddalił zarzut deprecjacji postaci Napoleona w reklamie sieci Carrefour Polska Sp. z o.o. Zespół uznał, że „postać Napoleona przedstawionego jako strażnika jakości produktów, została zaprezentowana w przedmiotowej reklamie w sposób humorystyczny, a nie prześmiewczy.”

Reklamy z cyklu z Napoleonem dostępne są na kanale youtube Carrefour Polska Sp. z o.o.:

https://www.youtube.com/watch?v=C4oVU_ampQk

https://www.youtube.com/watch?v=LYOL3hrKqWQ&list=PLVfl3w6hnW06YUUJ1NzxlWlr39piv4iRw&index=11


Kancelaria KONDRAT i Partnerzy  

biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com